קרן השתלמות

קרן השתלמות זוהי תוכנית חיסכון מיוחדת לעובדים השכירים והעצמאיים לטווח זמן מסויים מבינוני ועד ארוך אשר הינה היחידה מבין שאר מכשירי החיסכון שלא מוטל עליה מס הכנסה עד לתקרה מסויימת. קרן זו מאד נפוצה לעובדי המדינה במיוחד לעובדי משרד החינוך, המורים והגננות.

מדינת ישראל מעודדת אנשים ועובדים לחסוך מכספם ולכן היא מעניקה הטבת מס על מי שחוסך בקרן השתלמות שנחשבת לקופת חיסכון שאפשר לפדות את כספי הקרן בתום שש שנים מתחילת הקרן. קופת חיסכון זו מופקדים אליה כספים מהעובד והמעביד בהתאם לגובה שכרו של העובד. המקסימום שמחוייב המעסיק להפריש לעובד הוא 7.5% מגובה שכרו והעובד יפריש כשליש ממה שהמעסיק יפריש ז"א המקסימום שיוכל להיות מופקד לקופת החיסכון של קרן ההשתלמות הוא 10% משכרו של העובד.

תוכנית חיסכון מסוג זה שונה מקופת גמל וקרנות פנסיה מאחר שכספיה אפשר לקבל בבת אחת ולא לפרוש בצורת קיצבה חודשית. בעת משיכת כספי הקרן יוכל העמית לקבל את כל ההפקדות שנצברו לזכותו בתוספת הרווחים בניכוי דמי ניהול קרן השתלמות פטורות ממס. במידה וכספי הקרן נמשכו אין להפקיד לאותה קרן כספים בחזרה אלא צריך לפתוח אחת חדשה. המשיכה של כספי הקרן מתקיימת בתנאים מסויימים כמו אחרי שש שנים מפתיחת הקרן ותחילת הפדיון, בגיל הפרישה כאשר הקרן נמצאת לפחות כשלוש שנים של ותק, לצורך השתלמות מקצועית של לימודים והשכלה אחרי הפדיון הראשון בשלוש שנים, ובמקרה וחס וחלילה פטירתו של בעל הקרן לאחר שמלאו לקרן לפחות 3 שנים של ותק בני המשפחה רשאים לפדות את כסף הקרן ועוד.

לעומת זאת קרן השתלמות לעצמאי שונה במקצת מזו של השכיר מאחר והמעסיק שמפריש לקרן הוא אותו עובד לכן הפרשת התקרה משכרות של העצמאי תהיה עד ל 7% , כי בדרך כלל עצמאי אמור להרוויח יותר משכיר. הקרן מתנהלת באותה צורה כמו של השכיר עם הטבת מס הכנסה עד לתקרה הקבועה.

קרן ההשתלמות הינה מנוהלת ע"י חברות ביטוח או בתי השקעות שמצריכה תשלום של עמלת דמי ניהול שיכול להגיע עד 2% , הכסף נצבר עד ל 6 שנים המינימום שאז אפשר לפדות את כל הכסף שנצבר או להמשיך בחיסכון. חשוב לדעת ולבדוק מה כדאי לכם לחסוך איזה קרנות יש ומה הן מציעות כי ישנן כאלו שיכולות לגרום להפסד כספי ולא רווח לבעל הקרן. לכן חשוב מאד לבחור בחברה שתנהל את הקרן בצורה יציבה, אמינה ובטוחה כדי לא להגיע למצב של הפסדים ואז תצטרך לחפש חברה אחרת ולהעביר את הקרן לחברה חדשה. צריך לדעת שרוב הגופים גובים סכומים שונים ובוחרים באפיקי השקעה שונים לכן חשוב להשוות בין הקרנות המוצעות ולבחור באחת שתניב הכי הרבה רווח.

נקודות חשובות שצריך לקחת אותם בחשבון לפני פתיחת קרן:

  • אחוזי ההפרשה של המעסיק
  • החברה שבה אתה פותח את הקרן- אמינות, יציבות, רמת שירות והמדיניות שלה אם מתאימה או לא
  • עלות דמי ניהול- עמלת ניהול תיק השקעות נעה בין 0.5 % עד 2 %
  • אפיקי השקעות נבחרים בתוך הקרן
  • השוואה מקיפה לקרנות ההשקעה הקיימות בשוק
  • נגישות למידע- צריך לבדוק אם יש נגישות לבדיקת מידע אודות הקרן איך היא מנוהלת אם יש רווח ומה הסכום הנמצא ברגע הבדיק

פיתוח ארגוני חושף כיום את דרגי המנהלים והמחליטים בפני מידע חדש ועדכני שיעזור להם לקבל את ההחלטות בפיננסיים!

 

עוד אתרים מענינים: בית השקעות, עופר אלשיך