מחשבון פנסיה – האם זה יעיל? מה ניתן ללמוד ממנו?

בכל הקשור לפנסיה שלנו, בעיני רבים מאיתנו רב הנסתר על הגלוי. ככל שרמת הידע של העובד נמוכה יותר כך רבים יותר הסיכויים שלא יהיה לו ידע מספיק על מנת לבצע חישוב נכון ומושכל של הפנסיה שלו. גם עובדים בעלי מודעות גבוהה עלולים לאבד את הצפון. כמענה לתופעה הזו נבנו אתרים רבים הכוללים מחשבון פנסיה בנוסף למאמרים כלליים וחשובים מאד בנושא הכול כך חשוב ובכל כך מורכב הזה.

מחשבון פנסיה – יתרונות:

היתרונות הגדולים של מחשבון פנסיה, כל מחשבון פנסיה שהוא, הם שניים: הראשון הוא האפשרות שהם פותחים בפני מי שמעוניין בכך לבצע חישוב מהיר של הקצבה שהוא צפוי לקבל בעוד שנה שנתיים, שלוש ואפילו יותר, בהנחה שלא יחול שינוי דרמטי במצב או שלא יכנס גורם חדש שיטרוף את הקלפים. (כמו מחלה, חלילה, או פיטורין ומציאת משרה חדשה בשכר ובתנאים פחות טובים). היתרון השני של מחשבון פנסיה הוא שהמחשבון מציג בדרך כלל את הפנסיה העתידית על פי החישוב של החברה המציגה את המחשבון. אדם נבון יכול בעזרת חישוב מהיר על ידי מחשבון פנסיה לזהות איזו היא הקרן הטובה ביותר להפקיד בה את כספי הפנסיה.

מחשבון פנסיה – חסרונות:

חישוב פנסיה על ידי מחשבון פנסיה כמוהו כחישוב משוואה במתמטיקה תוך התעלמות מהמספרים שבסוגריים. והמספרים שבסוגריים הם התנאים האישיים של כל אחד, גובה השכר שלו, החלק מהשכר המוכר לצרכי פנסיה, גודל החלק המוקדש לביטוח חיים או לביטוח סיעודי, גובה דמי הניהול שנוטלת לעצמה הקרן ואורח ההשקעה שלה בשוקי הכספים (סולידי או בסיכון גבוה) ועוד. שוב אנו חוזרים לעובדה כי מחשבון פנסיה יעיל רק אם מי שמבצע את החישוב יודע בדיוק על מה הוא מדבר או מה הוא עושה, אחרת הוא יגיע לתוצאות שגויות מיסודן.

מחשבון פנסיה הוא, אם כן, כלי יעיל כל עוד לוקחים אותו בפרופורציות הנכונות וכל עוד יודעים מהו האתר שהמחשבון הזה מייצג. כמו כן, התנאי לנכונות החישוב הוא נכונות הנתונים שמזינים אליו שכן נתון שגוי יכול לשנות את התוצאות באופן מהותי.