כיצד לבחור את מסלול החיסכון הפנסיוני?

אומרים שהחיסכון הפנסיוני היא ההשקעה החשובה ביותר בחיים שלנו. מדובר בחיסכון המשמעותי והחשוב ביותר, כזה המאפשר לנו להזדקן בכבוד ומה הרי חשוב יותר מזה. אז איך בוחרים את מסלול החיסכון הפנסיוני?. ראשית כל, כדי שנוכל לדעת איפה קרן הפנסיה מנוהלת, עלינו להפריד בין שני סוגי חסכונות.

  1. הכספים שאנחנו מפקידים באופן פעיל דרך מקום העבודה או באופן עצמאי
  2. כספים שהפקדת בעבר והפסקנו להפקיד אותם

דרך האתר של משרד האוצר ותעודת זהות, ניתן למקם מפה של כל החסכונות הלא פעילים שלנו ואז אפשר לקבל את המידע לגבי החסכונות שלנו. האם הוא נזיל או שמור לפנסיה. בכל סוף שנה מקבלים דו“ח מסודר בו הכל מפורט.

השאלה היא מה ההבדל בין קרן פנסיה, ביטוח לאומי, קופת גמל וכדומה…

בימנו יש שלושה מוצרים פנסיונים רלוונטיים אך נעסוק רק בשניים מהם.

  1. קרן פנסיה – חיסכון שמורכב משלושה מרכיבים. הראשון, חיסכון לפרישה – קצבה ביום שנפרוש. השני הוא חיסכון למקרה של מוות בו השארים שלנו יקבלו סכום כסף. השלישי כיסוי במקרה של נכות. הפנסיה נקבעת כפונקציה של סכום החיסכון שחסכנו חלקי מקדם המרה. מקדם המרה הוא בעצם הסכום שיחלקו ביום שנפרוש.
  2. ביטוח מנהלים – תכנית פנסיונית נוספת שבה חוסכים לפנסיה וקובע האם אנו רוצים לרכוש גם ביטוח. בעוד בקרן פנסיה הילדים ובן או בת הזוג יקבלו קצבה חודשית, בביטוח מנהלים המשפחה מקבלת סכום חד פעמי המורכב מהחיסכון והפיצויים של הביטוח. ביטוח מנהלים זה התחייבות של החברה מול המבוטח. זה גם מעלה את עלויות הביטוח, זאת בשונה מקרן הפנסיה.
  3. קופת גמל – חיסכון טהור לגיל פרישה ללא ביטוחים.

הדרך הטובה ביותר לבחור היא לשבת עם בעל רישיון מתאים. לפני שאתם בוחרים במה להשקיע ואיפה לחסוך, כדאי להתייעץ עם מומחה שיעסייע לכם בתהליך.