החזרי מס לשכירים כמנוף לחוזק כלכלי וחברתי


מערכת היחסים בין השכירים במשק הישראלי ובין רשות המיסים היא לא ההדוקה והקרובה ביותר שיש ומכיוון שכך, שכירים רבים אינם באים ומבקשים מהרשות את המגיע להם. במשק הישראלי עובדים כ-2,000,000 מליון שכירים ומדי שנה הולך וגדל מספר השכירים שמגישים בקשה להחזרי מס רטרואקטיביים. חשוב לציין שהחזר לשכיר יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, תלוי בהכנסה ובזכאות. הרי שכירים, שלא כמו בעלי עסק עצמאי, לא צריכים להגיש את הדו"ח למס ההכנסה בכל שנה. דיווח המעסיק בתלוש המשכורת על בסיס חודשי מחשב את ניכוי המס השולי. הבעיה היא שלא תמיד החישובים מדויקים ולאורך זמן מדובר בסכומים משמעותיים.

הקריטריונים של החזרי מס לשכירים

זכאות להחזרי מס היא נחלתם של רבים ו-90% מאלה המגישים את הבקשה להחזרי מס גם נענים בחיוב ומרוויחים את כל הסכום שהצטבר לאורך התקופה המדוברת. חשוב לציין שלפעמים בבדיקת הזכאות יש מי שמגלים שנוכה להם מס שולי נמוך מדי והתוצאה הפוכה, אך אלה מתי מעט. הקריטריונים לבדיקת זכאות מפורסמים בכל אתר אינטרנט וכל איש מקצוע המתמחה בתחום יכול לומר האם חלק מהקריטריונים חלים על מגיש הבקשה או לא. לדוגמא, קריטריון אחד הוא שינוי במדרגות המס ואחר הוא שינוי השכר בעקבות קיצוץ או מקום העבודה אחר.

למלא את הטפסים כמו שצריך

כמו בהליכים רבים בבירוקרטיה המקומית, גם רשות המיסים עובדת בשיטת הטופסולוגיה ולכן צריך למלא לא מעט טפסים ולהמציא לא מעט מסמכים על מנת שניתן יהיה להגיש את הבקשה. את הבקשה לא ניתן להגיש בכל יומיים, לכן צריך להשקיע על מנת שזו תישלח פעם אחת כמו שצריך. החזרי מס לשכירים ניתנים לרוב ובצדק, אך הבקשה שלהם צריכה להיות מאורגנת. לכן אם רוצים באמת לקבל את המגיע על פי חוק, עדיף לעשות את זה עם עזרתו של איש מקצוע. יש לא מעט חברות ומומחי מס שמספקים את העזרה הנדרשת בדמות שירותי ייעוץ והכוונה ורואה חשבון טוב או יועץ מס מוסמך יכולים לעשות בעצם את כל העבודה.

לשמור על הזכויות הבסיסיות

מס ההכנסה במדינת ישראל הוא מס פרוגרסיבי ומטרתו היא חזק את השכבות החלשות על ידי יצירת משאבת גבייה שעובדת בכמה לחצים – לחץ נמוך לבעלי הכנסה נמוכה ולחץ גבוה לבעלי הכנסה גבוהה. בדרך זו מתאפשר לשכירים להמשיך ולשלם את מס ההכנסה בדיוק על פי מה שנדרש מהם.